Haberler

ORTA ASYA’DAN TESİAD’A ZİYARET

Afganistan'daki Türk lider Genaral Raşit Dostum'un oğlu ve Dostum Vakfı Başkanı Batur Dostum TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt’u ziyaret etti.

TESİAD Başkanı İlyas Bozkurt’a Afganistan’daki yaşadıkları kültürel ve siyasal sorunları anlatan Dostum Vakfı Başkanı Batur Dostum, ABD’nin bölgeye müdahalesinden sonra Taliban’ın tabanını oluşturan Peştunlar ile bölgede kültürel bir enformasyona gidildiğini ifade etti. Batur Dostum, açtıkları bir TV kanalı ile kültürel açıdan kendilerini temsil edebileceklerini ifade etti.

Dolayısıyla Afganistan, ilk özel kanalı olan Ayna TV ve yeni kurulmuş olan ve test yayınlarına başlayan tamamen Türkçe (Özbekçe-Türkmence) yayın yapacak olan B Tv üzerine kültürel ve eğitim faaliyeti yapacaklarını sözlerine ekledi.

Bu kanalın uydu aracılığı ile bütün Türk dünyasına hitap etmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nin ve TESİAD’ın bu televizyon kanallarını desteklemelerini istedi.

DESTEK SÖZÜ

TESİAD Başkanı Bozkurt, her türlü desteği Afgan halkına verebileceklerinin teminatında bulundu. Afganistan’dan eğitim almak için Türkiye’ye gelen Afgan öğrenciler hakkında konuşan İlyas Bozkurt, eğitim için gelen öğrencilerin Türk-İslam birliğinin temellerini attıklarını söyledi. Türk-İslam birliğinin öncelikli adımının fikir birliğinden geçtiğini belirten Bozkurt, bu fikir birliğinin oluşmasında ortak bir çatı altında eğitim gören gençlerin en önemli basamağı oluşturacağını belirtti. Öte yandan İlyas Bozkurt, Orta Asya’nın 3 anahtar noktasından birinin Afganistan olduğunu belirterek, bölgenin Türk-İslam birliği adına çok önemli olduğunu da vurguladı.

Afganistan Türklüğünün, Afganistan’da istikrar ve siyasi dengenin sağlanmasında çok etkin, belirleyici olmasına rağmen kültürel alanda faaliyetlerinin çok yeterli olmadığını söyledi.

Dost Vakfı Genel Başkanı Batur Dostum, Afganistan’daki yeniden yapılanma sürecinde diğer ülkelerin belki teknik yardımı olabileceğini ancak eğitim ve kültürde en çok Türkiye’nin katkıları olabileceğini vurguladı.

Show More

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close